Serdecznie zapraszamy na wyjątkową wystawę prac uczniów klasy szóstej
pt. „Trzy oblicza Polski – od pogańskich korzeni po współczesność”.

Wystawa została przygotowana z okazji Święta Chrztu Polski i ma formę tryptyku – trzyczęściowego dzieła ukazującego losy naszej ojczyzny w trzech odsłonach: świata przedchrześcijańskiego, momentu przyjęcia chrztu w 966 roku, oraz współczesnej Polski, dumnej z osiągnięć swoich obywateli.

Uczniowie klasy szóstej przygotowali wyjątkową pracę artystyczną poświęconą obchodom Święta Chrztu Polski. Autorzy w niebanalny sposób ukazali losy naszej ojczyzny na przestrzeni wieków. Zamiast klasycznych ujęć znanych z podręczników, postawili na refleksję, symbolikę i świeże spojrzenie na historię. Pomysł Emilki, by tryptyk opowiadał o trzech kluczowych epokach – przeszłości słowiańskiej, przyjęciu chrztu w 966 roku oraz współczesności – okazał się niezwykle trafiony i inspirujący dla całego zespołu.

Najważniejsza część tryptyku, stworzona przez Faustynę, Emilię, Kamilę i Karolinę, nawiązuje do przełomowego momentu w dziejach naszego kraju – chrztu Polski w 966 roku. Uczennice w sposób symboliczny ukazały znaczenie tego wydarzenia, odwołując się do chrześcijańskich i historycznych motywów. Na pracy widnieje scena chrztu, moneta Mieszka I z wyobrażeniem symboli chrześcijańskich, chrzcielnica oraz ryba – znak pierwszych chrześcijan. Zgromadzenie wokół krzyża ukazuje moment narodowej jedności i przełomowy krok w stronę tworzenia państwowości.

Kolejną część stworzył Oliwier, Nikodem i Piotr. Na ciemnym, nastrojowym tle przedstawili świat przedchrześcijański, pełen tajemnic i legend. Ich praca przenosi widza w czasy pogańskie, odwołując się do słowiańskiej mitologii i wierzeń. Można dostrzec drewniany gród, symbolizujący Gniezno, majestatycznego białego orła, czyli przyszły symbol Polski oraz postać słowiańskiego boga Peruna. Ta część pracy oddaje tajemniczy klimat pradawnych czasów, pełnych duchowości, magii i nieokiełznanej natury.

Z kolei trzecia część tryptyku, przygotowana przez Karola, Igora i Siergieja, przedstawia współczesną Polskę – kraj nowoczesny, dumny z osiągnięć wybitnych obywateli. Chłopcy zaprezentowali postacie, które dziś są powodem do narodowej dumy. Wśród nich znalazł się idol wielu młodych Polaków – Robert Lewandowski, a także czołowi naukowcy, których prace zmieniają oblicze współczesnego świata: prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu w Oxfordzie, specjalistka w dziedzinie sztucznej inteligencji; Tomasz Czajka, informatyk uczestniczący w programach kosmicznych; oraz dr Jarosław Duda, którego przełomowe odkrycia w dziedzinie kodowania mają zastosowanie w naszym życiu codziennym.

Praca nad projektem stała się nie tylko ciekawym doświadczeniem artystycznym, lecz także pretekstem do głębszej refleksji nad ponad tysiącletnią historią Polski. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę, odkryli sylwetki współczesnych polskich naukowców i zyskali ogromną satysfakcję z pracy zespołowej. Ich dzieło to piękny dowód na to, że historia może inspirować i łączyć pokolenia.

Agnieszka Kukioła, Michał Augul

Leave a Comment