Osiągnięcia indywidulane

  • IX edycja Błatnia Challenge – rekordy, emocje i sportowa pasja! W piątek, 14 marca, w sali pod Harendą w Jaworzu odbyło się uroczyste zakończenie IX edycji Błatnia Challenge – wyjątkowego wyzwania, które co roku przyciąga miłośników górskich wędrówek. Celem wydarzenia jest codzienne zdobywanie szczytu Błatniej (917 m n.p.m.) przez cały luty. Tegoroczna edycja okazała się rekordowa zarówno pod względem frekwencji, jak i liczby zdobytych szczytów – uczestnicy wspięli się na Błatnią 6780 razy, co odpowiada dystansowi 55 tysięcy kilometrów! Podczas finałowej uroczystości wręczono medale i nagrody, a także uhonorowano Królowe i Królów Błatniej. W tym roku tytuły te zdobyło 71 kobiet i 60 mężczyzn, czyli osoby, które przez cały luty codziennie pokonywały trasę na szczyt. Wyzwanie nie tylko promuje aktywność fizyczną, ale także integruje uczestników i zachęca całe rodziny do wspólnego spędzania czasu. Szczególne wyróżnienia otrzymały również dzieci, w tym uczniowie naszej szkoły. W kategorii do 10. roku życia wystarczyło 8 wejść, a ten cel osiągnął m.in. Witek Strach – cudowny przedszkolak reprezentujący grupę Ananasków. W starszej grupie wiekowej (do 15 lat) próg medalowy wynosił 15 wejść, jednak Franek Strach, uczeń klasy 7, przekroczył ten wynik, zdobywając szczyt 20 razy i tym samym zasłużył na tytuł Księcia Błatniej – odpowiednik dorosłego wyróżnienia, za co należą mu się wielkie gratulacje!
    Błatnia Challenge to nie tylko sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim promocja zdrowego stylu życia i pasji do gór. Wielu uczestników podkreśla, że najważniejsza była wspólna motywacja oraz przykład dawany najmłodszym. Doskonałym tego dowodem jest zaangażowanie rodziców Witka i Franka, którzy sami zdobyli Błatnią 28 razy, uzyskując tytuły Króla i Królowej. IX edycja przeszła do historii jako wyjątkowa, ale organizatorzy już zapowiadają, że jubileuszowa, dziesiąta edycja przyniesie kolejne emocje i być może nowe rekordy!
  • Uczeń ze Szkoły Podstawowej w Grodźcu uzyskał I miejsce w Konkursie Odkrywcy Wielokulturowości Regionu. Dyplom i nagrodę odebrał w dniu 6 marca 2025 roku z rąk dyrektora Regionalnego Ośrodka Doradztwa Metodycznego Władysława Mąsiora w Bielsku-Białej. I miejsce to ogromny sukces dla szkoły w Grodźcu, tym bardziej że w konkursie brali udział uczniowie starszych klas szkół podstawowych i licealiści z Bielska-Białej oraz powiatu a Nikodem był najmłodszym uczestnikiem. Nikodem przygotował pracę konkursową w trudnej kategorii film krótkometrażowy. Inspiracją do jej stworzenia były niezwykłe perypetie członków własnej rodziny w czasie I wojny światowej. Uczeń skorzystał z archiwów rodzinnych, szkolnych i zasobów archiwów państwowych w celu pokazania przeszłości regionu i Grodźca. Sam zadbał o scenariusz, reżyserię, a nawet wcielił się w jedną z postaci. Nikodem Niemczyk interesuje się historią i ma niecodzienną pasję – uwielbia rekonstrukcje historyczne oraz zbiera repliki umundurowania z okresu I i II wojny światowej. Film stał się dla niego okazją do podzielenia się swoją pasją i pokazania cennej prywatnej kolekcji militariów. Wszystko to zostało docenione przez jury konkursowe, które przyznało mu zasłużone I miejsca.
  • W piątek, 7 lutego 2025 roku, podczas VII Gali Śląskiej Siatkówki wręczono nagrody za wybitne osiągnięcia w sezonie 2023/2024. W gronie wyróżnionych znaleźli się Michał Czech i Alicja Czech, którzy swoimi wynikami udowodnili, że należą do czołówki śląskiej siatkówki! Michał Czech został nagrodzony za: II miejsce w Mistrzostwach Śląska Minisiatkówki Plażowej, IV miejsce w Mistrzostwach Polski Minisiatkówki Plażowej. Alicja Czech odebrała wyróżnienia za: III miejsce w Mistrzostwach Śląska Minisiatkówki, IV miejsce w Mistrzostwach Polski Minisiatkówki, III miejsce w Mistrzostwach Śląska Minisiatkówki Plażowej. Serdecznie gratulujemy Michałowi i Alicji oraz życzymy dalszych sukcesów na siatkarskich boiskach!
  • W sobotę, 23.11.2024 roku, uczeń naszej szkoły: Oskar Brodocz stanął na podium w Międzynarodowym Turnieju Karate: “Puchar Gór Opawskich”.
    Brązowy medal to niewątpliwie dowód zaangażowania i pasji młodego zawodnika.
    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
  • 11 września uczeń naszej szkoły Bartłomiej Zypser (klasa 2) wziął udział w Finale Wojewódzkiego Turnieju Gry 1×1 Piłki Nożnej Puchar Frugo. Bartuś szedł jak burza, ostatecznie zajmując IV miejsce. Jesteśmy z Bartka bardzo dumni!


Osiągnięcia drużynowe

  • W okresie od października do grudnia 2024 roku miłośnicy szachów z Polski i Czech mieli okazję wziąć udział w projekcie przygotowanym przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, a współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach programu Interreg. To unikatowe wydarzenie, organizowane we współpracy z organizacjami szachowymi obu krajów, miało na celu nie tylko promowanie sportowej rywalizacji, ale także budowanie mostów współpracy międzykulturowej i integracji środowisk szachowych po obu stronach granicy.
    Uczniowie zmagali się w czterech turniejach rozgrywanych w miejscowościach, takich jak Mazańcowice, Rybarzowice, Porąbka i Kozy, które mają znaczne tradycje szachowe. Turnieje rozgrywane były systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, tempem 10 minut na partię na zawodnika. Najmłodsi uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę, mieli zaledwie 8 lat. Realizacja wspólnych turniejów wpłynęła na popularyzację szachów w naszej szkole, a także zachęciła dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez rozwijanie pasji i wymianę doświadczeń.
    Uczniowie ze szkoły w Grodźcu wspaniale reprezentowali Gminę Jasienica. Z wyróżnieniem wróciła Karolina Jankowska. Bardzo wysoko uplasowali się: Marek Zawada, Szymon Zawadzki, Karol Krzempek, Igor Sroka oraz Dominika i Zofia Kwaterska. Łącznie w zmaganiach wzięło udział 148 zawodników z Polski i Czech. Drużynowo zajęliśmy 8 miejsce na 29 szkół biorących udział w rywalizacji. Projekt „Wspólna gra” stworzył przestrzeń do wymiany doświadczeń, promowania talentów i sprzyjał wzmacnianiu poczucia tożsamości regionalnej. Dzieciaki zyskały nowe przyjaźnie, oswoiły się z językiem naszego sąsiada, a także zyskały inspirację do rozwoju szachowych umiejętności.

Konkursy

  • 25 marca 2025r. w Szkole Podstawowej im. Z. Kossak w Pierśćcu odbył się Powiatowy Gwarowy Konkurs Recytatorski „Tu sóm moji korzynie”, którego celem jest popularyzacja gwary Śląska Cieszyńskiego wśród dzieci i młodzieży. W konkursie wzięło udział aż 85 uczestników z przedszkoli i szkół podstawowych z różnych miejscowości powiatu cieszyńskiego, ale też i z gminy Jasienica.   Naszą szkołę dzielnie reprezentował uczeń klasy 5 Mateusz Grudzień oraz uczennica klasy 8 Natalia Larwa. Gratulujemy naszym uczniom pięknych prezentacji na tym ważnym dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego konkursie. Cieszymy się, że dzięki staraniom młodego pokolenia mowa naszych ojców dalej pozostaje żywa.    Natalko i Mateuszu – jesteśmy z Was dumni !!! 
  • Na przełomie stycznia i lutego, w naszej szkole odbywał się trzyetapowy konkurs o nazwie “Poezja polskich noblistów – o Wisławie Szymborskiej”. Uczniowie klas 6, 7 i 8 musieli wykazać się wiedzą o biografii i twórczości krakowskiej poetki, znać ważne wydarzenia z jej życia, między innymi to, gdzie mieszkała i tworzyła, w którym roku i w jakich okolicznościach otrzymała Nagrodę Nobla, a także, jaką osobą była, co o niej i jej przyzwyczajeniach mówili najbliżsi. W drugim etapie każdy z uczniów, któremu udało się zakwalifikować, zmagał się z interpretacją i analizą jednego z wierszy noblistki. Analiza dotyczyła zarówno środków stylistycznych, formy wiersza, jak i samej jego interpretacji. Uczniowie wykazali się dużą wrażliwością na poezję oraz umiejętnością kojarzenia faktów i związków z życiem samej Szymborskiej. Trzeci, finałowy etap konkursu polegał na recytacji jednego z wybranych wierszy – były to “Kot w pustym mieszkaniu” lub “Chmury”. Laureatkami w konkursie były trzy uczennice: Natalia Larwa z klasy 8, która zdobyła 1 miejsce, Karolina Lorańczyk z klasy 6, która zajęła 2 miejsce oraz uczennica klasy 8, Ludmiła Szczerbowska, która uplasowała się na 3 miejscu. Zarówno wszystkim uczestnikom, jak i zdolnym laureatkom – serdecznie gratulujemy!
  • Miło nam poinformować, że do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii zakwalifikowali się uczniowie klasy VIII – Natalia Larwa i Michał Czech. Natomiast Amelia Wicher z klasy VII i Nikodem Sroka z klasy VIII zakwalifikowali się do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
  • Jesienią 2024 roku w ZSP Grodźcu odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas 4-8. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach. W konkursie wzięło udział 7 uczniów. Celem konkursu było utrwalenie zasad polskiej ortografii, rozwijanie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną, motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności ortograficznych oraz kształtowanie zainteresowań i umiejętności samodzielnej pracy. W  rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce. Na apelu odbyło się uroczyste podsumowanie wyników, wręczenie nagród i dyplomów dla wszystkich uczestników. I miejsce zajęła Alicja Czech, II miejsce Nadia Walewacz, III miejsce Oliwier Pośpiech.  W kategorii uczniów starszych I miejsce Zuzanna Zuber, II miejsce Milena Bauza, III miejsce Michał Czech. Uczennice klasy 5 Alicja Czech i Nadia Walewacz reprezentowały szkołę w Gminnym Konkursie Ortograficznym “O Pióro Wójta”. W gminnej rywalizacji Alicja Czech zdobyła w III miejsce. Gratulujemy !!
  • 13.11.2024 roku, w Bielsku-Białej odbyła się XIII edycja POWIATOWEGO KONKURS UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY.
    W starostwie powiatowym, zmagało się 25 najlepszych uczniów, z 26 szkół z terenu powiatu.
    Naszą szkołę reprezentował Oliwier Pośpiech z klasy 6, który dzielnie mierzył się z zadaniami praktycznymi, dotyczącymi udzielania pomocy poszkodowanym.
    Gratulujemy Oliwierowi udziału w konkursie, życząc dalszych sukcesów 👏