11 listopada to dzień, w którym Polska obchodzi swoje Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniając odzyskanie wolności po 123 latach zaborów. Z tej okazji, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, której celem było uczczenie pamięci bohaterów narodowych oraz przypomnienie o trudach, jakie towarzyszyły walce o niepodległość.

W tegorocznej akademii, zatytułowanej „Pociąg do wolności” uczniowie, w ciekawy sposób, odtworzyli momenty z historii Polski, związane z drogą do odzyskania suwerenności. Tytuł „Pociąg do wolności” nawiązywał do podróży, jaką nasza Ojczyzna odbyła przez wiele lat zaborów, aż do ostatecznego zwycięstwa w 1918 roku. Oznaczał również istniejące w naszym narodzie dążenie do zdobycia suwerenności i pragnienie wyzwolenia się spod obcej władzy oraz ustanowienia własnego niezależnego państwa. Akademia przywołała idee walki o wolność, pełnej determinacji i poświęceń.

Uroczystość składała się z recytacji wierszy, śpiewu pieśni patriotycznych oraz przedstawienia teatralnego, w którym ukazane zostały losy Polaków na przestrzeni wieków. Przedstawienie symbolicznie ukazało Polskę jako pociąg, który zmierzał ku wolności, pokonując przeszkody i trudności, jakie stawiały przed nim zaborcze mocarstwa.

W przygotowanie inscenizacji zaangażowali się uczniowie klasy pierwszej, trzeciej, szóstej i ósmej. Szczególnie duże wrażenie wywołał występ muzyczny przygotowany przez Emilię Superson. Nostalgię budziły wiersze recytowane przez starszych uczniów: Nikodem Niemczyk – wiersz Janusza Szczepkowskiego „Opowiedz nam Ojczyzno”, Martyna Stelmarczyk –wiersz Cypriana Kamila Norwida „Moja piosenka” i Robert Jenkner – wiersz Ignacego Krasickiego „Hymn do miłości Ojczyzny”. W postać XIX-wiecznych arystokratów i konferansjerów wcielili się Ludmiła Szczerbowska i Mateusz Bukowczan. Wiersz autorstwa Władysława Bełzy „Polak mały”, czyli „Katechizm polskiego dziecka” w wykonaniu pierwszoklasistów wzruszył serca publiczności. O przeszłości przypomnieli nam Mateusz Filipiak, Karolina Lorańczyk, którzy zmienili się w uczniów z przełomu wieków. Członkowie kółka muzycznego przygotowali oprawę muzyczną a uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali się w układzie tanecznym. Nad całością czuwała Natalia Larwa dla której był to debiut reżyserski. W przygotowaniu akademii zaangażował się zespół nauczycieli w składzie: Barbara Midor, Barbara Frydel-Ociepka i Agnieszka Kukioła.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznej akademii z okazji Święta Niepodległości. Dzięki Waszemu poświęceniu, pomysłowości i dbałości o każdy szczegół, mogliśmy wspólnie uczcić ten ważny i wyjątkowy dzień. Dzięki temu cała społeczność szkolna mogła lepiej zrozumieć wagę wolności i patriotyzmu.

Agnieszka Kukioła

Leave a Comment