11 listopada to dla Polaków dzień szczególny – to rocznica ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Gminne tego święta są hołdem dla bohaterów, którzy walczyli o wolność oraz formą kultywowania tradycji patriotycznych. W czasie uroczystości przywoływano walki o niepodległość na Śląsku Cieszyńskim, gdzie w nocy z 30 października na 1 listopada 1918 przewrót wojskowy zadecydował o zwycięstwie. Przypomniano o wartościach, które towarzyszyły Polakom w dążeniu do wolności. Przekazywanie tradycji oraz wzmacnianie więzi z historią i tożsamością narodową wśród młodzieży jest obowiązkiem starszego pokolenia, co zostało szczególnie mocno podkreślone w tegorocznej uroczystości.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w Kościele Rzymsko-Katolickim pw. Św. Marcina w Międzyrzeczu Górnym. Po mszy miał miejsce uroczysty apel poległych i złożenie kwiatów przy tablicy katyńskiej.

Gminne obchody Święta Niepodległości to czas, kiedy cała społeczność lokalna ma szansę na refleksję nad znaczeniem patriotyzmu we współczesnym życiu, o czym przekonywał Wójt Gminy Jasienica pan Janusz Pierzyna w swoim przemówieniu.  Przypominał zebranym, że niepodległość nie jest wartością oczywistą, lecz wynikiem wielkich poświęceń, walk i ofiar, które nie powinny być zapomniane i których tradycję należy kultywować w najmłodszym pokoleniu.

W filii GOK w Międzyrzeczu Górnym „Chata Międzyrzecze” odbył się również koncerty muzyki patriotycznej i ludowej, a lokalny zespół artystyczny „Jasieniczanka” zaprezentował program artystyczny na bardzo wysokim poziomie. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych: Poseł na Sejm pan Stanisław Szwed,  Radny Rady Powiatu Bielskiego pan Józef Herzyk, Radni Gminy Jasienica m. in. pan Stanisław Cebulak, dyrektorzy szkół i instytucji kultury, Dyrektor ZSP w Grodźcu pani Barbara Kabat, lokalne organizacje społeczne, przedstawiciele Koła PCK, Honorowi Dawcy Krwi i wielu innych znamienitych gości.

W Gminie Jasienica młodzież szkolna tradycyjnie bierze udział w gminnych obchodach. Szkołę w Grodźcu wspaniale reprezentował poczet sztandarowy w składzie: chorąży Mateusz Bukowczan, asysta -Ludmiła Szczerbowska i Anastazja Macura.

To był wspaniały dzień, w którym cała społeczność lokalna miała szansę na chwilę refleksji nad historią, oraz na wspólne przeżywanie chwil radości z bycia częścią niepodległego państwa. Przez modlitwę, wspólne śpiewanie hymnu oraz hołd oddany bohaterom, mieszkańcy  upamiętnili minione pokolenia, a także budowali wspólną przyszłość w duchu patriotyzmu i ofiarności.

Opiekun pocztu sztandarowego.

Agnieszka Kukioła

Leave a Comment